Правителството предлага митнически инспектори също да извършват разследвания
Правителството предлага на Народното събрание да приеме промени в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за митниците, чиято цел е да се увеличи ефективността в борбата с митническите, данъчните и валутните престъпления. Направените от кабинета предложения са свързани и с необходимостта от облекчаване и подпомагане дейността на сега съществуващите разследващи органи и създаване на възможност за по-добро взаимодействие между органите на досъдебното производство при разследването на този вид престъпления.
С предлаганите промени в НПК се разширява кръгът на разследващите органи по досъдебните производства. Въвежда се възможността митнически служители, назначени на длъжност „разследващи митнически инспектори”, да имат правото да извършват разследване по реда на НПК за престъпленията, свързани с нарушение на специалния режим, под който са поставени акцизните стоки и квалифицираната контрабанда, укриването и неплащането на данъчни задължения в големи размери и неправомерното получаване на парични суми в големи размери от държавния бюджет. Престъпленията, извършвани чрез нарушаване на правилата за транзитен превоз, също са включени в разследващите функции на митническите власти, както и престъпленията, свързани с нарушаване на специализирания административен режим, под който са поставени валутните ценности. Запазва се принципът на господство на прокурора в досъдебното производство.
Проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за митниците доразвива предвидените в ЗИД на НПК промени. Разследващите митнически инспектори са приравнени на митнически органи, но те ще могат да извършват единствено дейност, свързана с разследването на престъпления, но не и други допълнително възложени дейности. Компетентността по разследване на митническите служители не изключва възможността разследващи полицаи да образуват също досъдебно производство за престъпления в изброените в НПК случаи. Освен това, митническите инспектори няма да могат да провеждат разследване на престъпление, ако в извършването му е взел участие служител на Агенция „Митници”.
Въвежда се институтът на задържането като административна мярка и се оправомощават митническите органи да задържат до 24 часа лица в изрично посочените от закона случаи.
Подходът, предлаган с промените в двата закона, е съществувал до 2006 г. Възстановяването на правомощията на митническите органи за разследване на митнически престъпления отговаря в максимална степен на дадените в рамките на предприсъединителния процес препоръки от страна на Европейската комисия, както и в последния междинен доклад по Механизма за сътрудничество и оценка. Подобни правомощия за разследване на митнически престъпления са предоставени на митническите администрации в почти всички държави-членки на ЕС. Същността на утвърдения в европейските страни модел на митническо разследване е осигуряването и запазването на връзката между органа, установил съответното митническо престъпление, и органа, осъществяващ разследването по него.
Със ЗИД на Закона за митниците се предлага и изменение в Закона за акцизите и данъчните складове, като се създават правомощия на полицейските органи да съставят актове за установяване на административни нарушения при установени от тях случаи на нарушения на акцизното законодателство.