СТАНОВИЩЕ НА ПОДС ПО ПРОЕКТА НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА КЛАСИФИКАТОРА НА ДЛЪЖНОСТИТЕ В АДМИНИСТРАЦИЯТА ОТ МФ
СТАНОВИЩЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБЕДИНЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ПО ПРОЕКТА НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА КЛАСИФИКАТОРА НА ДЛЪЖНОСТИТЕ В АДМИНИСТРАЦИЯТА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
Предложението е публикувано на Портала за обществени консултации.
ПОДС категорично възразява срещу предложението на МФ длъжността „държавен експерт“ /в тези администрации, в които тази длъжност съществува/, да се определя за заемане само в специализираната администрация със следните аргументи:
- Смятаме, че направеното предложение не е в съответствие с текста на чл.7, ал.1 на НКДА, а представлява твърде формален прочит и тълкувание на смисъла му.
- При изготвяне на анализи, прогнози, оценки и становища по секторни и хоризонтални политики в министерства и ведомства винаги се търси високо професионалната експертиза на финансисти и юристи, които обичайно са част от обща администрация.
- В разработването на проекти на нормативни актове от национално значение в министерства и други ведомства участват задължително експерти с финансов и юридически профил, с богат административен и професионален опит, заемащи длъжности в звена в обща администрация.
- Ако това предложение се приеме следва да се оцени и наличието на длъжност „държавен инспектор“, която е свързана с осъществяването на контролни функции по прилагане на законодателството, изискващи голям професионален опит в съответната област на дейност, което е приложимо към контролни дейности, осъществявани във финансовите звена и звената по човешки ресурси в обща администрация.
- Приравняването на длъжностите „Служител по сигурността на информацията“ и „Главен юрисконсулт“ към длъжностното ниво на „държавен експерт“ е отражение на високата степен на отговорност на функциите им, но имат вътрешно административна насоченост. Същата степен на отговорност, и висок професионализъм се изисква и при финансовите експерти, експертите по обществените поръчки, човешки ресурси и пр.
- С приемане на това предложение обща администрация добива облика на спомагателен „обслужващ персонал“, въпреки че дейностите по подпомагане осъществяването на правомощията на органа на власт изискват често наличието служители с високо професионална експертиза, умения за анализи и прогнози и богат професионален опит.
- С премахването на тази длъжност в звената от обща администрация се ограничават кариерните възможности на експертите в обща администрация, което е демотивиращо за изявени експерти и ще предизвика натиск те да намерят място в звено от специализирана администрация. В обща администрация ще останат експерти с ограничен потенциал и професионализъм, което едва ли ще допринася за по-ефективна и ефикасна административна дейност. .
- С преназначаването на съществуващите държавни експерти на длъжност „главен експерт“ ще се запазят размерите на основните им заплати , тъй като няма законово основание при преназначаване на по-ниска длъжност да се намалява този размер, което ще създаде диспропорции в ОМЗ на това длъжностно ниво.
- Освен всичко изброено не трябва да се подценява и фактът, че това действие би се разглеждало и като дискриминационен акт към експертите в обща администрация
Бихме подкрепили като приемливо и отразяващо по-пълно смисъла на текста на чл.7, ал.1 от НКДА предложение – броят на „държавните експерти“ в обща и специализирана администрация да е диференциран пропорционално на нормативите за численост на обща и специализирана администрация.
С уважение,
Олга Чернева
председател на управителния съвет на
Професионалното обединение на държавните служители