КОЕ МИНИСТЕРСТВО СПАЗВА ПРАВИЛАТА ЗА ОБЩЕСТВЕНИ КОНСУЛТАЦИИ?
Тази тема бе освновен обект на изследване в проекта „Повишаване ефективността на обществените консултации чрез активно участие на гражданското общество в процеса на вземане на управленски решения”. Професионалото обединение на държавните служители участва в изпълнението на проекта, съвместно със Сдружение „Журналисти за прозрачно управление” и Асоциацията на юристи за развитие на правото в обществен интерес.
На 26 април ПОДС и парниращите организации обявиха успешното изпълнение на проекта, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 година. Такъв проект се изпълнява за първи път в България, като той включва изготвяне на анализ на нормативната база в областта на обществените консултации, създаване на база данни със заинтересовани страни, пилотно провеждане на седем обществени консултации, осъществени изцяло по европейски стандарти и изготвяне на годишен доклад за оценяване на изпълнението на задълженията на администрациите за предварително обсъждане на законопроекти и други нормативни документи. Темите включени в проведените обществени консултации бяха подбрани съгласно критерии за обществена значимост и диалог в публичното пространство. Така например бяха обсъдени въпроси, свързани с промени на закони и нормативни актове като Закона за обществените поръчки, новите правила за ТЕЛК и други.
На заключителната конференция за представяне на резултатите от проекта бяха връчени награди за спазване на стандартите за обществени консултации. Министерството на информационните технологии и съобщенията получи голямата награда за най-висок стандарт при провеждане на обществени консултации. Наградата прие заместник-министър Антон Гинев, който пожела на екипа, изпълнил проекта да продължи успешно да мотивира гражданското общество да участва в законодателния процес. Отличия получиха и администрациите на двамата вицепремиери – по коалиционна политика и държавна администрация г-жа Румяна Бъчварова и по европейските фондове и икономическата политика г-н Томислав Дончев, съответно за провеждане на консултация при спазване на най-високи стандарти и за най-много получени и взети предвид предложения по един проект. Министерството на труда и социалната политика получи приз за използване на най-разнообразни начини на консултиране. Община Джебел бе отличена за наличие на собствени стандарти за обществени консултации. Антинаградата за най-непрозрачна администрация отнесе Министерството на културата, каето не излъчи представител на събитието.
Г-жа Олга Чернева, председател на управителния съвет на ПОДС коментира, че въз основа на проекта, често противоречащи си групи като тези на държавните служетели и медиите, са могли да работят заедно и да постигнат видим напредък по отношение на отварянето на администрацията. Г-н Тони Димов добави, че НПО сектора и държавната администрацията имат повод за празнуване с приемането на промените в Закона за нормативните актове, в който бяха регламентирани обществените консултации и оценката на въздействието на нормативните актове.
Партньорите по проекта си пожелаха, с представянето на годишния доклад за състоянието на обществените консултации в България да направят крачка напред към превръщането на докладването в традиция, а връчването на награди ежегодно събитие.
Видео към част от конференцията.
Всички резултати от проекта се намират на платформата за обществени консултации “Коментатор”.