Обществена консултация по измененията в Закона за държавния служител
Професионалното обединение на държавните служители съвместно с Асоциацията на юристите за развитие на правото в обществен интерес и сдружение „Журналисти за прозрачно управление” органиизра обществена консултация по измененията в Закона за държавния служител. Консултацията се осъществява в рамките на проект финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014. Обществената консултация се извършва чрез платформата Коментатор.бг и уебсайта на ПОДС.
Всички предложения и коментари са добре дошли, за да се повиши качеството на предложените промени.
СЪОБЩЕНИЕ
ЗА ОБЩЕСТВЕНА КОНСУЛТАЦИЯ, ПОСВЕТЕНА НА РАЗВИТИЕТО НА ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА В АДМИНИСТРАЦИЯТА
КОНТЕКСТ
Доверието на гражданите към институциите преминава през доверието към професионалната държавна служба. Само държавни служители, които са способни да намират правилните решения за справяне с проблеми и осигуряват среда за обществено развитие могат да преодолеят кризата в доверието на хората и да създадат среда за партньорство, добър жизнен стандарт и растеж на икономиката. Стратегията за развитие на държавната администрация до 2020 г. адресира посочените проблеми и проектира действия чрез Пътната карта за изпълнението й. Законът за държавния служител е един от инструментите за изпълнение на визията за компетентна, политически неутрална и обърната към нуждите на обществото, държавна администрация. Поради това, промените, които се налагат в него са обвързани с мерките, посочени в пътната карта. Те са насочени към:
- създаване на условия за подобряване на обективността и качеството на подбора при постъпване на държавна служба чрез въвеждането на централизиран и децентрализиран етап на конкурса (чл. 10-10ж);
- ограничаване на назначенията без конкурс – по заместване (чл. 15) и при непълно работно време (чл. 16а).
Предвидени са и други промени, насочени към усъвършенстване на правната рамка, във връзка с: ранга на служител, освободен в изпитателния срок (чл. 12); възлагане на нови функции на Института по публична администрация във връзка с предложените промени (чл. 35а); осигуряване на равнопоставеност на служителки по служебно правоотношение, които са бременни или в напреднал етап на лечение ин-витро (чл. 62) с тези по трудово правоотношение; основанията за прекратяване на служебното правоотношение (чл. 106, ал.1, т.6 и чл. 107) и прецизиране на разпоредбите относно компетентния орган, осъществяващ контрола по спазването на законодателството, свързано с изпълнението на държавната служба (чл. 127).
ЦЕЛ НА КОНСУЛТАЦИЯТА:
Да информира заинтересованите страни относно предстоящите промени и получи становища, мнения и предложения за бъдещи въздействия и ефекти от прилагането на предложената правна регламентация. Консултацията ще отчете всички гледни точки, както резултатите ще бъдат представени на авторите на законопроекта.
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОМЕНИТЕ:
Промените в Закона за държавния служител целят повишаване на нивото на компетентност в администрацията. Основно промените са във въвеждане на два етапа от конкурсната процедура: централизиран и децентрализиран. Всички кандидати за държавни служители ще трябва да преминат през централизиран конкурс, който включва стандартизиран тест за проверка общите компетентности. Законът за изменение и допълнение на Закона за държавния служител е публикуван на Портала за обществени консултации www.strategy.bg.
Стандартизираният тест, който всички държавни служители трябва да покрият, ще се провежда централизирано от Института по публична администрация (ИПА). Само успешно преминалите централизирания конкурс кандидати за държавни служители ще могат да се явят на конкурса, провеждан от съответните администрации, т.нар. децентрализиран етап.
Целта на промените е да се гарантира общата компетентност на кандидатите, преди тяхното назначаване на конкретна длъжност със специфични изисквания. Единствено за младши експерти и за предвидените длъжности за хора с трайни увреждания, се допуска освобождаване от децентрализирания етап от конкурса поради това, че той е въведен и към момента. Мотивите към проектозакона са обосновани от „налагащото се през годините обществено мнение, че все повече държавни служители са некопметентни, че голяма част от консурсите се провеждат „проформа“ при предварително избран кандидат“. От публикуваните на Портала за обществени консултации мотиви става ясно, че освен въвеждането на централизиран конкурс за държавните служители, са предвидени още няколко промени.
По съществените от тях включват ограничаване на назначенията без конкурс по заместване. Това се налага от създадената предпоставка за навлизане на служителите в администрацията, за които не е установено дали разполагат с необходимите компетентности. С новите промени, заместникът на отсъстващ държавен служител трябва да е преминал стандартизирания тест от ИПА. Тестът става задължителен също за всички кандидат държавни служители на непълно работно време и за презанчаваните на по-висока длъжност. Забранява се назначаването на ръководители на непълно работно време, след като подчинените им служители изпълняват задачите си на пълен работен ден.
Контрол по спазването на законодателството, свързано с изпълнението на държавната служба, ще продължи да бъде осъществявана от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА „ГИТ“). Администрацията на Министерския съвет от своя страна ще следи за цялостното изпълнение на закона. За да се пресече практиката на „прехвърляне на топката“ между двете институции при сигнали за нарушения, както често се случваше до момента, е предвидена още една промяна в закона. С новите промени, администрацията на Министерския съвет ще може да дава само методически указания по прилагането на законодателството, а контролът ще бъде изцяло в правомощията на ИА „ГИТ“.
В тази връзка Асоциацията на юристите за развитие на правото в обществен интерес, съвместно със Сдружение „Журналисти за прозрачно управление” и Професионалното обединение на държавните служители приканват заинтересованите лица да участват в настоящата консултация.
Всички мнения ще бъдат публикувани на портала www.komentator.bg и www.pods-bg.org.
ПЕРИОД НА КОНСУЛТАЦИЯТА
От 25.01.2016 г. До 24.02.2016 г.
За провеждането на обществената консултация е подготвен консултативен документ. В него са поставени въпроси, отговорите на които ще бъдат изключително полезни за крайния резултат на консултацията. Всички са поканени да дадат своите отговори и при възможност обосновка за тях.
Вашите коментари следва да бъдат изпратени по електронна поща на адрес s.dimitrova@gmail.com.
Отговорите ще бъдат публикувани на www.komentator.bg и www.pods-bg.org. Отговорите, за които е посочено да бъдат третирани като „анонимни“, ще бъдат публикувани без личните данни. Отговорите, за които е посочено да не се публикуват, няма да бъдат публикувани.
КООРДИНАТИ ЗА ВРЪЗКА
Ел. адрес: s.dimitrova@gmail.com
Тел.: 02/ 43922261
РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПОЛУЧЕНИТЕ ОТГОВОРИ
Отговорите ще бъдат публикувани на www.komentator.bg и www.pods-bg.org.

Един скромен принос от мен по отношение на конкурсите. Ако човек веднъж е издържал конкурс по съществуващите към момента правила, минал е изпитателни срокове и т.н. но след време по някаква причина е напуснал, би следвало да може по по-блекчена процедура да се върне на държавна служба, вкл. ползвайки опцията по заместване. Свидетели сме на подобна практика и в други държави. Струва ми се дискриминационно някои служители никога през живота си да не са виждали конкурс, а други, които са минавали конкурси дори повече от веднъж да трябва да го правят отново, само защото към момента са по заместване. Може да изглежда частен случай, но по такъв начин също така ще се облекчи бързото завръщана на излезли по някаква причина от системата при необходимост.