Текст на изпратено писмо от служители на НАП и Агенция “Митници” относно преместването на техните седалища извън София
ДО
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 41-ото
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО
Г-Н СИМЕОН ДЯНКОВ
ЗАМ. МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО
Г-Н КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ
ОМБУДСМАН НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО
Г-Н ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
Във връзка с все по-широко тиражираното в средствата за масово осведомяване намерение на правителството за преместване на Централно митническо управление (ЦМУ) на Агенция „Митници” от столицата в гр. Русе и на Централно управление на Национална агенция за приходите (ЦУ на НАП) в гр. Велико Търново или другаде извън столицата, за чиято реализация като основни мотиви се изтъкват снижаване на разходите за администрация, административна децентрализация и преодоляване на дисбаланса в икономическото развитие на отделните региони, ние, долуподписаните митнически служители и служители на НАП, се обръщаме към Вас, за да представим нашето мнение както като експерти, така и като обикновени хора.
І. Относно преместването на ЦМУ от гр. София в гр. Русе
Първо, следва да уточним, че обявената за първенец по събрани приходи от ДДС и акцизи в страната Митница Русе е едва на шесто място от десетте митници.
Относно мотива за намаляване на разходите ние смятаме, че преместването на ЦМУ извън столицата ще бъде съпътствано с редица финансови проблеми и затруднения.
Териториалното пренасяне на такова мащабно учреждение не е свързано само с физическото преместване на документи, техника и служители. През периода 2004 – 2005 г. ЦМУ смени сградите си в гр. София от ул. „Аксаков” № 1 и бул. „Мария-Луиза” № 22 с настоящата сграда на ул. „Г. С. Раковски” № 47. Ремонтът на последната бе проектиран специално и изпълнен съобразно изискванията и нуждите на Агенция „Митници”. В резултат на това балансовата стойност на сградата възлезе на 19 000 000 лв. Считаме, че независимо къде ще бъде разположена сградата на управлението, за нейното „пригодяване” ще бъде необходима сума, съизмерима с горепосочената.
Предвиденото поетапно и частично преместване на дирекциите от ЦМУ ще забави и затрудни координацията между звената в хоризонтална и вертикална посока. Ще бъдат разформировани създадени и работещи екипи от експерти в различни области на митническата дейност. Неизбежното изготвяне и съгласуване на писмени документи от няколко специализирани звена на администрацията ще наложи ежедневно движение на експерти, деловодители и куриери между два града. Предвид необходимостта от осигуряване на непрекъснат режим на работа на информационните системи преместването на сървъри и прилежаща техника ще разстрои работата на всички звена на митническата администрация за дълъг период от време. Централната митническа лаборатория е оборудвана с високотехнологична, специфична и скъпа техника, изискваща подходящи условия за работа. Действията по пренасянето на апаратурата ще доведат до необходимост от осигуряване на още допълнителни финансови средства. Разходите многократно ще надвишат тиражираните в пресата 100 000 – 150 000 лв.
Ще се усложнят и оскъпят координацията и взаимодействието с другите централни ведомства. Ежедневно служители на митническата администрация участват в междуведомствени съвети, комисии и работни групи, което в момента не е свързано с разходи за командировки. Провеждат се срещи и с чуждестранни офицери за връзка, ситуирани в столицата. В случай на преместване ще се наложи всеки ден служители да пътуват до София и да нощуват там. Основна част от задълженията на служителите от двете администрации са свързани с участието им в работни и експертни групи към Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз, както и в други международни организации и форуми. В случай че ЦМУ бъде преместено в Русе, пътуването ще може да се осъществява през Букурещ с чужди авиопревозвачи или през София, но с допълнителни разходи за командировка.
Освен това като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити и по указания на МФ сметките, с които работи ЦМУ, са само в БНБ, която е позиционирана единствено в столицата.
Прекъсва се връзката с координационното звено в МФ, отговорно за традиционните собствени ресурси. Като администратор на тези ресурси на Европейската общност Агенция „Митници” ежегодно подлежи на проверка от Европейската комисия. При евентуално преместване съществува риск от затруднение в организацията и подготовката за провеждането на проверките от ЕК, с което ще бъде нарушен чл. 18, § 2 от Регламент № 1150/2000 на Съвета от 22 май 2000 г.
Относно мотива за административната децентрализация следва да отбележим, че структурата на Агенция „Митници” е създадена именно на този принцип. Агенцията винаги е имала подразделения – териториални митнически управления (ТМУ) – във всички по-големи градове. Тези структури са създадени именно с цел да са близо до икономическите оператори на територията на цялата страна. Считаме, че преместването на централната митническа администрация в провинцията по никакъв начин няма да улесни бизнеса. Някои специфични дейности, свързани с икономическите оператори, се изпълняват само в ЦМУ и където и да се измести това учреждение, то винаги ще е далеч от останалите градове.
Във връзка с намерението за преодоляване на дисбаланса в икономическото развитие на отделните региони изразяваме следното мнение:
В ЦМУ като във всяко централно ведомство работят експерти, тясно специализирани в конкретни и специфични митнически дейности. Доказани и ценни специалисти в областта на борбата с незаконния трафик на наркотици, оръжия или акцизни стоки трудно биха намерили аналогична или подходяща работа в частния сектор.
ІІ. Относно преместването на ЦУ на НАП от гр. София в гр. Велико Търново
Въпреки тиражираните мотиви, че изместването на ЦУ на НАП в гр. Велико Търново е обосновано от гледна точка на обстоятелството, че там се намира най-големият административен съд, следва да отбележим, че ЦУ на НАП не осъществява оперативна дейност, а делата срещу административни актове, издадени от органи на НАП, се разглеждат от дирекции „Обжалване и управление на изпълнението”.
Териториална дирекция на НАП – Велико Търново, е на предпоследно място по приходи сред останалите пет териториални дирекции, като бизнес активността в региона е по-слаба в сравнение с останалите региони на страната.
Преместването на ЦУ на НАП ще затрудни най-вече основните бизнес партньори, които не развиват дейност в региона, тъй като ще бъдат лишени от възможност за лесен и бърз контакт с основното структурно звено на НАП.
Към настоящия момент ЦУ на НАП се помещава в подходяща административна сграда в центъра на гр. София. Придобиването на същата, оборудването й, окабеляването, преустройството на помещенията са едни от големите постижения във връзка с осигуряване на подходяща материална база за приходната администрация, струващо значителни средства. Относно мотива за намаляване на разходите ние смятаме, че преместването на ЦУ на НАП извън столицата, както и при ЦМУ, ще бъде съпътствано с редица финансови проблеми и затруднения.
Идеята за преместването на администрацията на НАП в гр. София в една сграда беше лансирана преди 10 години с подписване на споразумение със Световната банка за изпълнение на проект „Реформа в администрацията по приходите”. Централно управление на НАП и структурните й единици, намиращи се в гр. София, трябваше да се преместят в сградата, намираща се на бул. „Цариградско шосе” № 113А, като ремонтните работи се предвиждаше да се съфинансират със заем от Световната банка. След проведената тръжна процедура беше избрана оферта за изпълнение на съответните проектантски, ремонтни, довършителни и други дейности в размер на 52 382 038. 92 евро (над 100 млн. лева). На 7 ноември 2008 г. обаче Управителният съвет на НАП, чийто член е и министърът на финансите, взе решение за прекратяване на тръжната процедурата, провеждана по правилата на Световната банка, поради това, че предложението не е финансово осъществимо за правителството. Във връзка с това считаме, че едно преместване на ЦУ на НАП в друг град, а не просто от една сграда в друга в гр. София, би струвало на държавата и на данъкоплатците много повече пари, още повече че с Решение № 498/04.07.2011г. Министерският съвет предостави на НАП допълнителна сградна площ на ул. „Врабча” в гр. София, за която вече са изразходвани капиталови средства за ремонт.
На фона на сериозната сума от над 100 млн. лева, която е била необходима за „ремонтирането” на съществуваща сграда в София за нуждите на НАП, при това без разходи за придобиване на сградата, твърдението, че разходите по преместването биха били от порядъка на 100 000 – 150 000 лв., звучат нереалистично.
Предвиденото преместване на ЦУ на НАП би затруднило комуникацията и взаимодействието не само с всички заинтересовани централни ведомства, но и с големите браншови и работодателски организации, одиторски фирми, главния прокурор на РБ, Висшия съдебен съвет, ВАС, ВКС, НОИ, НЗОК, БИМ, производители и вносители на фискални устройства (във връзка с прилагането на Наредба Н-18), с централите на мобилните оператори и много други клиенти и партньори на НАП, с които се контактува на централно ниво. При съвместни работни групи за обсъждане на предложения за законодателни промени, въпроси от методологията, контрола, обслужването на клиентите и др. участват експерти от 5-10 различни дирекции на НАП, които имат отношение към тези дейности. Ежедневно служители на агенцията участват в междуведомствени съвети, комисии и работни групи, което до момента не е свързано с разходи за транспорт, нощувки и дневни за командироване. В случай на преместване ще възникне необходимост от осъществяване на такъв допълнителен разход за осъществяване на текущата дейност, възложена на агенцията. В ЦУ на НАП се провеждат срещи и с чуждестранни партньори, в това число срещи с представители на Световната банка, Европейската комисия, по програма „Фискалис 2013”, туининг проекти и др.
Като отговорна институция по изпълнение на ангажиментите на България в областта на собствените ресурси на Европейските общности (вноските на страните членки в бюджета на ЕС) на база ДДС НАП ежегодно подлежи на проверка от Европейската комисия. Във връзка с изготвянето на отчет-декларация за националната ДДС база експертите от НАП контактуват и осъществяват чести работни срещи със служители на Националния статистически институт, Министерството на финансите, изпълнителната агенция „Автомобилна администрация”, главната дирекция „Гранична полиция”, Министерството на правосъдието и др. При евентуално преместване в гр. Велико Търново съществува риск от затруднение в организацията и предаването в срок на отчет-декларация за националната ДДС база и провеждането на одитите от ЕК, с което има опасност да бъде нарушен чл. 7, § 1 от Регламент № 1553/89 на Съвета от 29 май 1989 г.
Не на последно място специалистите, които работят в ЦУ на НАП, са с натрупани познания и опит от години, като за квалификацията на същите непрекъснато се инвестира в допълнителни обучения. Едно преместване би поставило под въпрос доколко изградени и уважавани специалисти биха сменили работно си място и в този случай се поставя под сериозен риск ефективното, качествено и навременно изпълнение на функциите на ЦУ на НАП. Освен материалната база административният капацитет е от основно значение за гарантираното законосъобразно осъществяване на дейността.
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Всички тези допълнителни разходи за много кратко време ще елиминират всеки евентуален положителен финансов ефект от преместването. Практически работата на администрацията ще стане още по-скъпа, което ще рефлектира и на данъкоплатеца.
Очакването, че чрез преместването на двете централи в други градове ще се създадат нови работни места, би се реализирало единствено и само чрез освобождаване на работещите в момента в управленията служители, тъй като не е споменавано за предвиждано увеличаване на административния щат.
В приходните администрации работят доказани кадри с признат опит. Очакването, че наличието на университети в Русе, Свищов и Търново ще осигури необходимия административен капацитет, би било невъзможно без участието на квалифицирани експерти. Принципът на кадровото обезпечаване винаги е бил чрез непрекъснато обучение и приемственост. Практиката показва, че са необходими поне 5 години, за да се придобият необходимата квалификация и рутина за ефективна работа в административна среда.
Съществува голяма вероятност значителна част от настоящите служители да откажат предложението за преместване, което ще доведе до отслабване на административния капацитет и съответно до намаляване на ефективността на дейностите по събиране на държавните вземания и обслужване на бизнеса.
Всеки служител на Агенция „Митници” и на НАП има семейство, грижи се за деца и родители. Не трябва да се забравя, че планирането на живота на семейството винаги се прави в дългосрочен план. Никой от нас не е предвиждал смяна на местожителство, още повече в такива кратки срокове поради нечии намерения, които нито са подложени на национално обсъждане, нито са финансово обосновани, нито са съобразени с икономическото и социалното положение в страната. Повечето от нас изплащат кредити и всяка такава радикална промяна ще ни струва много скъпо. Отделянето на член от семейството за работа в друг град във всички случаи ще се отрази негативно, и то не само във финансово отношение.
Подобни практики в други държави са свързани с финансови компенсации, които неутрализират проблемите и дори мотивират служителите за такива промени. Изразяваме убеждението си, че в момента българската държава не може и не би трябвало да си позволява подобни излишни разходи.
По отношение на добре звучащите за жителите на Русе и Велико Търново обещания за съживяване на района следва да отбележим, че ако все пак, притиснати от кризата и безработицата, служителите на ЦМУ и ЦУ на НАП бъдат принудени да приемат преместването заедно със своите семейства, то ще се наложи местните жители да се конкурират със стотици нови безработни за ограничените и без това работни места.
В заключение искаме да подчертаем, че въпреки изтъкнатите по-горе чисто човешки притеснения настоящата ни позиция не е продиктувана само от личен интерес. ЦМУ и ЦУ на НАП имат съществена роля в реализирането на приходната част от държавния бюджет на Република България, а с тези пари се плащат пенсии, заплати, обезщетения за безработица и т.н.
Неизбежното сътресение в системата ще затрудни нейното функциониране, а всички знаем колко е важно изпълнението на поставените задачи, плана за приходите и очакванията на населението и на европейските ни партньори.
Ние, служителите на Централно митническо управление на Агенция „Митници” и Централно управление на НАП, заявяваме, че намерението за преместване на двете агенции не трябва да се реализира и сме готови да отстояваме позицията си с всички законови средства.
С УВАЖЕНИЕ:
Служители на Централно митническо управление на Агенция „Митници” и Централно управление на НАП
/Към настоящото писмо прилагаме ……. стр. с …………. подписа/
[...] която ПОДС напълно подкрепя и чийто текст беше публикуван и на интернет страницата на ПОДС на 30.05.2012 [...]